Biztos vagyok benne, hogy rengetegen hallottak már az elektromos sokkolóról, mint önvédelmi eszközről. A működésével, valamint az élettani hatásaival azonban már jóval kevesebben vannak tisztában. Ahhoz, hogy szakszerűen ismertetni tudjam az elektromos sokkolók működését, először is kategóriákat kell felállítani, így pontosabban ismertetni lehet az egyes típusok működését.
Első körben két csoportra osztanám az elektromos sokkolókat:
- A fájdalomérző idegekre ható sokkolók (kézi sokkolók)
- EMD rendszerű sokkolók
Nos, a továbbiakban ezt a két csoportot fogom tovább boncolgatni, nézzük csak sorjában.
1. A fájdalomérző idegekre ható sokkolók (kézi sokkolók)
Azt hiszem ez az, amellyel gyakrabban lehet találkozni, ezek azok a hagyományos értelemben vett sokkolók. A lényege az, hogy egy kis feszültségű – általában 9-18 Voltos – áramforrással működtetve, nagyfeszültséget hoz létre, mely jellemzően 100.000 és 750.000 Volt között van. Ezek természetesen irdatlan nagy számok, de vajon mit jelent ez a mennyiség? Magyarországon a vasúti üzemben használatos magasfeszültség 25.000 Volt, mely képes halálra égetni egy embert. Hogyan lehetséges, hogy az elektromos sokkoló ezen hatalmas feszültségek ellenére nem okoz halálos sérülést, sőt egyáltalán nem okoz sérülést? A hangsúly a teljesítményen van, mely ideális esetben, eltekintve a veszteségektől, állandó (P=I*U). Tehát, abban az esetben, hogyha 9-18 Volt körüli feszültséget feltranszformálunk 100.000 Voltra vagy magasabb feszültségre, az áramerősség ezzel együtt csökken, tehát gyakorlatilag ekkora feszültség mellett minimális marad, így halált nem okozhat. Működésének sikere abban rejlik, hogy ez az igen magas feszültség az ember testébe vezetve, egy adott ponton eszméletlenül nagy fájdalmat okoz. Ez a fájdalom elég arra, hogy az ember képtelen legyen védekezni, valamint elveszítse az uralmát saját teste felett.
Az ilyen típusú elektromos sokkolókkal kapcsolatban élnek olyan tévhitek, hogy sokkolás után az ember lebénul, képtelen lesz mozogni, görcsbe áll a teste, stb. Ezek természetesen nem igazak, mivel hangsúlyozom, ezek a sokkolók csupán fájdalomkeltésre valók, semmi egyébre. A hatásossága függ attól, hogy a test melyik részén ér az elektromos sokkoló 2 elektródája az emberhez, valamint függ attól is, hogy mennyi ideig. 5 másodpercnél hosszabb idejű sokkolás már elég ahhoz, hogy az ember a fájdalomtól és a lokális görcstől elszédüljön, összeessen, de maradandó sérülést még ilyen esetben sem okoz. Általában a ruházat nem befolyásolja a hatékonyságát az eszköznek, mivel a nagyfeszültségű ív képes átütni még a vastagabb ruházaton is.
A kézi sokkolók fajtái
Mivel kismillió kézi sokkoló létezik, különböző márkában, feszültségben, kialakításban ezért igyekszem általánosságban meghatározni, melyek azok, amik megbízhatónak számítanak. Magyarországon elég csak kimenni egy kínai piacra, vagy egyéb hasonló volumenű helyre, ahol tömegével láthatunk mindenféle „önvédelmi eszközt” beleértve a sokkolókat is. Nos, ezeket kerüljük el messzire. Ezek a Kínából érkező, kétes minőségű sokkolók melyek általában elemlámpával vannak egybeépítve, lényegében használhatatlanok. Annak idején teszteltem magamon elég sokféle sokkolót, így tudom, hogy ezeknek semmiféle megállító erejük nincsen. Megmondom őszintén, hogy Magyarországon a legritkább esetben lehet minőségi elektromos sokkolót beszerezni, mivel a kereskedelme tiltott, de a jogi részletekről később. Személy szerint az ESP (Euro Security Products) termékeit ajánlom. Ez egy cseh cég, mely rendvédelmi szerveknek szánt eszközökkel foglalkozik. Ők alapvetően 4 típust forgalmaznak, mely igazából csak 2, melyből készült 1-1 változat gázsprayvel felszerelve. Ezeknek a kombinált sokkolóknak nem sok értelme van, tehát ha kézi sokkolót vásárolunk, olyat válasszunk, amely csak 1 feladatra hivatott. Létezik természetesen több márka is, mely kiváló, a teljesség igény nélkül: Raptor, Scorpion, StunMaster. Ezek főként Amerikából szerezhetőek be, minőségük természetesen kifogástalan, és bátran ajánlható önvédelemre.
Legális vagy illegális?
Jelenleg Magyarországon az elektromos sokkoló közbiztonságra különösen veszélyes eszköznek minősül, mely azt jelenti, hogy utcán viselni tilos, valamint kereskedelmi forgalomba sem kerülhet. Abban az esetben, ha ilyen eszközt találnak az embernél, elvileg szabálysértési eljárás alá vonják. Nem tanácsolom senkinek, hogy kövessen el szabálysértést, azt viszont igen, hogy, mérlegeljen, mi a fontosabb és adott esetben mi éri meg neki jobban!
Mára ennyi, hogy ne kelljen sokat olvasni. Folytatjuk hamarosan, továbbra is az elektromos sokkolókkal.
Vigyázzatok magatokra!